Skip to Content

Meal Prep Week Four

Meal Prep Week Four

Meal Plan

Last Updated on April 7, 2020

It is Sunday, Sunday, Sunday and that means it’s time to prep some food. I did not prep as much as I did last week mostly because I was organizing like crazy. It was time to do some serious inventory. 

meal prep week 4 from www.goingzerowaste.com #plantbased #zerowaste

inventory:

We were coming up on the semi-annual bulk run! And, after lugging over a hundred pounds on my back through public transit, i think I’m going to try and make this a quarterly run. I was running low on a lot of dry goods. 

I made a list before I went shopping, but I got a little distracted. Rainbow Grocery has all sorts of things you can’t find anywhere else. So I allowed myself a little bit of freedom to go crazy. And, I may have went a little too crazy. 

Old shopping habits die hard. 

I still have a lot of tomatoes and bell peppers left over from last week. So, there’s lots of soup in my future. I have some romaine leftover for side salads. 

budget:

My last big bulk run was at the beginning of May. Which means this months run has approximately $120-$150 saved up. 

shop:

Unfortunately they were out of maple syrup! Maple syrup penguin will just have to be filled next time. 

farmers market:

  • $5 – mushrooms
  • $4 – spinach
  • $3.50 – eggs
  • $1 – zuchinni 

bulk:

HEALTH & BEAUTY

  • $6 – Sweet Almond Oil: 16oz mason jar
  • $13 – Peppermint Oil: glass bottle
  • $3 – Aloe Vera: 16oz mason jar
  • $12 – 1lb of beeswax 

JUNK FOOD

  • $10 – Sour Gummy Bears
  • $10 – Chocolate Covered Toffee
  • $5 – Chocolate Covered Coconut 

PANTRY

  • $8 – Organic Brown Sugar
  • $16 – Semi-Sweet Chocolate Chips
  • $7 – Fresh Gnocchi
  • $9 – Fresh Vegan Artichoke Ravioli 
  • $20 – Dried Blueberries
  • $12 – Fresh Ground Peanut Butter
  • $26 – Olive Oil
  • $3.50 – Brown Rice
  • $.50 – Sea Salt
  • $5.00 – Ramen
  • $6.00 Spaghetti
  • $3.00 – Pretzels
  • $3.50 – Loaf of Bread

Total: $205

So, I was a little over budget the week. But, I was so excited about the fresh pasta. It was completely unnecessary since it’s super easy to make gnocchi, but I couldn’t resist. 

I love buying Justin his favorite things! So, I went all out on junk food, pasta, and chocolate chips. The dried blueberries are my absolute favorite but they cost $30 a pound. Eek!! I don’t buy them very often.

The health and beauty items will last at least a year, maybe more. I’m especially excited about the aloe vera. I will be freezing it, but making mouthwash has never been easier! I could easily have done this trip on a tighter budget, I just get so excited about treats.

plan:

BREAKFAST 

  • K – Green Smoothies, Toast, Overnight Oats
  • J – Pancakes, Waffles, Toast, Bagels (all kept in the freezer) 

LUNCH

DINNER

  • Mushroom/Pepperoni Pizza
  • Ravioli 
  • Fried Rice 
  • Nachos
  • Stuffed Bell Peppers
  • Veggie/Reg Burgers

prep:

I didn’t prep very much this week. Just five green smoothies. I also prepped all of our meals for tomorrow.  I was a lot busier this weekend than last weekend. Hopefully next week, I’ll be able to film some more prepping insta stories. 

4 Comments
Join The Conversation

Share Your Thoughts

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  1. This all looks wonderful, though I can’t imagine carrying 100 pounds of anything far… Artichoke ravioli sounds particularly nice.

    Your meal prep posts are so inspiring!

  2. This looks delicious! Just for curiosity, where were you able to buy the ramen noodles package-free?

  3. In Florida, I can grow aloe vera easily and have plenty of it. Is there a way to make my own juice, so I can use it for mouthwash?